Dalie to ładne i lubiane rośliny. Liście dalii są duże, pierzasto złożone, o ciemnozielonej lub brązowozielonej barwie.
U najwyższych odmian dalii łodygi osiągają nawet 1,5 m wysokości. Miłośnicy dalii mogą przebierać w tysiącach
różnokolorowych odmian.
Dalie odmiany: wielka różnorodność wielkości i budowy kwiatostanów sprawiła, że sklasyfikowano je
w dziesięć grup. Najpopularniejsze są dalie dekoracyjne, dalie pomponowe, dalie kaktusowe,
dalie kołnierzykowe, dalie pojedyncze i dalie anemonowe.
Do niewątpliwych atutów dalii należy długi okres kwitnienia, trwający od wykształcenia pierwszych pąków (zwykle na przełomie czerwca i lipca) aż do przymrozków – czasami nawet do października. Organem spichrzowym dalii jest karpa utworzona u nasady pędów przez bulwiasto zgrubiałe korzenie.
Rozmnażanie dalii: karpy po zimowym przechowaniu przegląda się, usuwając zgniłe lub wysuszone fragmenty, następnie dzieli się na kilka części w ten sposób, aby każda z nich zawierała 2 –3 pąki odnawiające i 2–3 bulwiaste korzenie.
Dalie sadzenie: podzielone karpy dalii sadzimy do gruntu na początku maja. Wszystkie dalie mają podobne wymagania glebowe: podłoże powinno być przepuszczalne i starannie uprawione. Dalie lubią stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Niskie odmiany dalii sadzimy co 25 cm, wysokie odmiany dalii – co 50–60 cm. Karpy dalii przykrywamy 3–5-centymetrową warstwą ziemi.
Dalie wymagają dużo wilgoci. Podczas lata dalie podlewamy, gdy ziemia zaczyna przesychać i dwu–trzykrotnie dokarmiamy nawozem wieloskładnikowym, dostarczając łącznie około 100 g nawozu na 1m2. Odmiany wysokie dalii należy palikować, aby zabezpieczyć przed wyłamaniem. Po pierwszym przymrozku przycinamy pędy i wykopujemy karpy dalii z gruntu. Po podsuszeniu i oczyszczeniu z ziemi karpy przechowujemy w piwnicy w pojemniku z piaskiem.